12 grudnia 2011

Studencie, przechowuj swoje dokumenty w chmurze

Zaczynając od listopada tego roku będę zamieszczał swoje artykuły skierowane do studentów, związane z nowymi technologiami do studenckiego miesięcznika Uniwersytetu Zielonogórskiego "UZetka". W grudniowym numerze gazeta opublikowała mój artykuł "Studencie, przechowuj swoje dokumenty w chmurze. ". Poniżej, zamieszczam jego treść.

Ile razy spotkała Cię niemiła sytuacja, kiedy straciłeś ważne pliki, z powodu wirusa? Albo nieoczekiwanej awarii komputera, po której Twój dysk twardy został wyczyszczony z ważnych dokumentów? Więcej niż raz? A może często podróżujesz i ważne notatki w formie elektronicznej zostawiłeś na komputerze w domu? Najwyższa pora przenieść się z dokumentami do chmury.

Czym jest chmura? Z informatycznego punktu widzenia jest to wirtualne miejsce w sieci, do którego możesz wrzucić wszystko, co tylko chcesz. Twoje kilka (lub kilkadziesiąt, jeżeli potrzebujesz) gigabajtów danych, umieszczonych na serwerach gdzieś daleko, nie ważne gdzie. Ważne, że jeżeli będziesz ich potrzebować, będą zawsze przy Tobie. Do takich dokumentów przechowywanych nie na własnym komputerze możemy mieć dostęp praktycznie z każdego zakątka świata, pod warunkiem że będziemy podłączeni do sieci.


Dwa giga notatek

Takie usługi oferuje coraz więcej firm. Większych czy mniejszych. Osobiście korzystam i polecam aplikację DropBox. Przy darmowej rejestracji dostajemy 2GB miejsca na swoje dokumenty (świetne do przechowywania prac i dokumentów na studia) z możliwością darmowego rozszerzenia miejsca do ośmiu gigabajtów, poprzez zapraszanie znajomych. Każdy kolejny zaproszony znajomy to 250MB na Twoim i jego koncie. Możliwe jest również wykupienie większych ilości miejsca dla tych, którzy oprócz dokumentów tekstowych czy prezentacji chcieliby przechowywać na swoim koncie na przykład filmy i dobrej jakości zdjęcia.

Link dla znajomych

Producenci zadbali, by aplikacja dostępna była na wszystkie popularne platformy Windows, Mac czy Linux, oraz dla telefonów z systemem Android,  iPhone'a, BlackBerry czy iPada. Dostęp do dokumentów mamy również poprzez przeglądarkę, co przydaje się, gdy jesteśmy np. przy komputerze znajomego, który jeszcze aplikacji nie zainstalował (a powinien). Pobierając ją na komputer mamy do dyspozycji niczym nie różniący się od innych folder, lecz gdy wrzucimy do niego np. nasz referat na jutro, za chwilę będziemy mogli już douczać się, czytając go przez ekran smartfona w drodze autobusem do szkoły. Możemy też stworzyć sobie folder publiczny, dzięki któremu ,nasi znajomi, po podaniu przez nas linka będą mieli łatwy dostęp do udostępnionych plików. Taka opcja przydaje się do dzielenia notatkami z grupą ze studiów.

Mobilni studenci

Obsługa DropBoxa jest banalnie prosta. Po zainstalowaniu mamy do czynienia praktycznie z tymi samymi działaniami co na komputerze. Jedyną nowością jest to, że folder synchronizuje się z serwerem, gdzie przechowuje dla nas pliki. Możemy również tworzyć własne foldery, by pogrupować nasze dokumenty na zdjęcia, pliki tekstowe i inne ważniejsze pliki, dokładnie tak jak na komputerze.

Swoją przestrzeń w chmurze powinien posiadać każdy nowoczesny młody człowiek, szczególnie student, który jest mobilny i zawsze chciałby mieć te najważniejsze pliki przy sobie. Darmowe konto założycie sobie pod adresem www.dropbox.com, a przepisując ten link do przeglądarki: www.bit.ly/derosky zafundujecie sobie oraz mi dodatkowe 250MB miejsca na dokumenty.