5 lutego 2010

TKTS jako punkt widokowy na Times Square


Dzisiaj chciałem napisać o Red Steps na Times Square, czyli zmienionym punkcie TKTS gdzie można dostać przecenione wejściówki na musicale na Broadwayu, oraz usiąść na czerwonych schodach i zobaczyć całe Times Square z nieco lepszej niż na chodniku perspektywy.


Schody umieszczone są na górnym Times Square między 45 i 47 ulicą na tak zwanym Duffy Square, gdzie stoi pomnik "Father Duffy". TKTS to punkt, gdzie można dostać przecenione o nawet 50% bilety na brodwayowskie spektakle czy musicale. Jedynym minusem jest to że bilety są na ten sam dzień (dla turysty w sam raz). Pierwsza budka z biletami powstała w 1973r, a teraz w Nowym Jorku jest ich trzy. Punkt na Times Square został pod koniec 2008 roku zbudowany na nowo wraz z miejscem spoczynku dla turystów bezpośrednio nad budką z biletami.Sam projektant John Choi pytany co go zainspirowało odpowiadał: "Times Square było katedrą bez siedzeń". Pomysł świetny bo na Times Square zawsze jest masa turystów oszołomionych potężnymi, świecącymi reklamami i całym miastowym zgiełkiem stojących na chodniku, robiących zdjęcia, blokujących przejście innym ludziom. Teraz na czerwonych schodach można usiąść i zachłysnąć się tym niezwykłym miejscem, można się nim wręcz napawać ;). Na schodach zmieści się około 1500 osób, a cały projekt kosztował 19 milionów dolarów.


Projekt schodów w większości wykonany jest ze szkła a schody są od spodu podświetlane, co widać np. w teledysku rapera Jay-Z w piosence "Empire State of Mind". Schodów jest 27 i wspinają się na wysokość prawie pięciu metrów. Z najwyższego punktu widać całą panoramę Times Square. Wejście czy siedzenie jest oczywiście za free.


To tyle, następnym razem też będzie coś o Times Square ;).